Zuby sú veľmi dôležité nielen z hľadiska krásy, ale v prvom rade z hľadiska celkového zdravia a pohody. Nádherným úsmevom si ľahko získame pozornosť. Koľko pozornosti im však venujete, ak nerátame do úvahy čistenie zubnou kefkou a zubnou niťou? Viete, čo všetko si vkladáte do úst, keď si zuby vyčistíte bieliacou zubnou pastou a ústa vypláchnete ústnou vodou? Pri prečítaní zložiek výrobkov na hygienu ústnej dutiny by ste pri väčšine zložiek krútili hlavou.
Ak niečo neprehltnete, neznamená to, že sa to nedostane do organizmu
Ústa patria medzi bohato vaskularizované oblasti, čo ich robí „otvorenou bránou“ do krvného obehu. Ďasnami sa látky vstrebávajú do krvného obehu oveľa ľahšie než mnohými inými časťami tela. Nech sa vám do úst dostane čokoľvek, prechádza to do ďalších oblastí tela.
Hlavné zložky väčšiny zubných pást
- detergenty (odstraňujú mastnotu)
- abrazíva (leštia povrch zubov)
- zvlhčovadlá (zabraňujú vysychaniu zubných pást)
- zahusťujúce látky a látky podporujúce gélovú konzistenciu (zabezpečujú správnu konzistenciu zubnej pasty)
- penivé látky (z psychologického hľadiska uspokojujú našu potrebu po pene v čistiacich prostriedkoch)
- dochucovadlá a sladidlá (potešia naše chuťové poháriky)
- fluoridy (ako prevencia zubného kazu)
- soli stroncia (znižujú citlivosť zubov na náhle zmeny teploty)
- antimikrobiálne látky (zabíjajú baktérie a potláčajú ich rozmnožovanie)
- bieliace látky (bielia a zosvetľujú zuby)
V tube zubnej pasty sa nachádza množstvo látok a rôznych chemikálií. Štúdie ukazujú, že priemerný človek, ktorý si čistý zuby dva razy za deň, za rok „prehltne“ jednu celú tubu zubnej pasty.
Je čas na detox zubnej pasty a zbavenie sa odpadu
Pred niekoľkými rokmi som prešla na bio zubnú pastu a pri zriedkavých príležitostiach, kedy použijem bežnú zubnú pastu – zvyčajne pri cestovaní – som nepríjemne prekvapená super intenzívnou sladkastou chuťou a všetkou tou penou. Tak! Veľa! Peny!
Komerčné zubné pasty penia vďaka umelým penivým činidlám. Pena nám dáva iba falošný pocit, že bez nej by neboli zuby riadne vyčistené, ale v skutočnosti nemá žiadny zmysel. Čistiaca schopnosť zubnej pasty nestúpa úmerne s množstvo peny. Penivú látku SLS (laurelsulfát sodný) v zubnej paste môžete skutočne oželieť.
Sladká chuť? Najmä detské zubné pasty sú plné umelých sladidiel, aby zubná pasta chutila ako cukrík. Deti ich potom viac jedia, ako si s nimi čistia zuby.
Umelé farbivá v neónovo zelených, modrých alebo červených zubných pastách sú, samozrejme, chemikálie. (Myslíte si, že sa v prírode objavila neónová modrá?)
Umelé príchute, penidlá a ostatné chemické zložky – to všetko nepotrebujete pre dobré zdravie ústnej dutiny seba ani svojho dieťaťa.
A zatiaľ čo sa diskutuje o tom, či je fluoridová zubná pasta prospešná, rozhodla som sa, že ju nebudem používať, pretože aj malé množstvo fluoridu môže byť nebezpečné nie len pre deti.
Zubné pasty v tubách s pumpičkou
Nech už používate akýkoľvek druh zubnej pasty, kupujte ju v bežných tubách. Vyhýbajte sa pumpovým dávkovačom, ktoré používajú príliš veľké množstvo nerecyklovateľných plastov. Na spodku vždy zostane trochu pasty, ktorú sa vám nikdy nepodarí vypumpovať, takže ju nikdy nevyužijete celú. Spoločnosť Tom´s of Manie tvrdí, že ak im poštou pošlete prázdne tuby od ich zubnej pasty, zrecyklujú ich.
Prírodné zubné pasty
Dnes už je na trhu množstvo druhov prírodných zubných pást, ktoré neobsahujú fluoridy, umelé príchute, farbivá, SLS, parabény, chemické bieliace látky, chemické konzervačné látky či živočíšne produkty (čo je dôležité najmä pre veganov). Do väčšiny prírodných zubných pást sa pridáva prírodné sladidlo xylitol, ktorý sa vyrába z brezy a má antibakteriálne účinky. Rovnako balenie prírodných zubných pást býva z recyklovateľných materiálov. Ja nakupujem prírodné zubné pasty tu. Stačí si len vybrať zo širokej ponuky prírodnej starostlivosti o ústnu dutinu.
Poznámka: Niektoré zubné pasty Tom´s of Manine obsahujú SLS. Spoločnosť v roku 2006 totiž kúpila Colgate-Palmolive. Ale vyrábajú aj produktový rad Clean and Gentle Care, kde túto zložku nahrádza glycyrizínom zíkaným z koreňa sladkovky hladkoplodej (sladké drievko).
Ako prejsť na prírodnú zubnú pastu
Hoci prejsť na prírodnú zubnú pastu dáva zmysle, spočiatku to bude problematické. Za roky, čo ste boli zvyknutí na charakteristickú chuť a penivosť bežných zubných pást, vám prírodná zubná pasta bude chutiť ako lepidlo na tapety. Preto bežnú zubnú pastu nevysaďte hneď, ale vyskúšajte tento postup: Niekoľko dní si nanášajte trošičku bežnej zubnej pasty, na ktorú ste zvyknutí a trošku prírodnej zubnej pasty. Postupne pomer upravujte v prospech prírodnej zubnej pasty. Tak si prirodzene odvyknete od návyku na chuť komerčnej zubnej pasty. Po pár týždňoch by ste mali používať iba prírodnú zubnú pastu.
Keď spotrebujete dve-tri tuby prírodnej zubnej pasty, skúste použiť bežnú zubnú pastu. Okamžite postrehnete jej chemickú chuť.