Už poznáme výhody bežných probiotík: zlepšenie trávenia a pomoc s chorobami ako je syndróm dráždivého čreva. V poslednej dobe je čoraz častejšie počuť o novom type probiotík, ktoré majú výhody nad rámec brucha, v ústnej dutine.
Čo sú orálne probiotiká a ako fungujú?
Orálne (ústne) probiotiká sú živé baktérie, ktoré sú podobné (alebo rovnaké) ako prospešné mikroorganizmy prirodzene sa vyskytujúce v ústnej dutine. Pridanie orálnych probiotík k režimu starostlivosti o ústnu dutinu, obnovuje prirodzenú rovnováhu prospešných baktérií, ktorá môže byť narušená diétou, stresom, liekmi, chorobami a pod. Orálne probiotiká podporujú zdravie ústnej dutiny, belosť zubov a svieži dych.
Na rozdiel od antibiotík, probiotiká predstavujú prirodzený spôsob, ako pomôcť nášmu telu brániť sa proti nežiaducim baktériám. Probiotiká bojujú so zlými baktériami pomocou kompletitívnej inhibície, jednoducho povedané, dobré baktérie zastavia zlé baktérie v ústnej dutine tým, že spotrebúvajú zdroje, ktoré oba typy baktérií potrebujú pre prežitie a množenie.
Cmúľanie orálnych probiotík, ktoré obsahujú Streptococcus salivarius K12 a Bacillus coagulans, pomáha v boji proti problémom v ústnej dutine. Tieto probiotiká vytvoria proteíny (známe ako BLIS), ktoré zabraňujú mnohým zdravotným ťažkostiam v ústach, ako napríklad:
- Zlý dych a sucho v ústach – Zápach z úst je spôsobený prchavými zlúčeninami síry, ktoré produkujú baktérie na jazyku, zuboch, v hrdle a mandliach. Darí sa im v anaeróbnom prostredí (bez kyslíka). Sucho v ústach, nedostatok kyslíka a slín je ideálne prostredie pre zlý dych. Prospešné baktérie S. salivarius K12, ktoré sú v ústnych probiotikách, vytvárajú prírodný proteín, ktorý zastavuje rast baktérií, ktoré spôsobujú zlý dych. To platí aj pre obávaný „ranný dych“, ktorý býva oveľa silnejší, ako zápach z úst, ktorý sa tvorí behom dňa. Je to preto, lebo mozog v spánku obmedzí tvorbu slín na minimum, čo spôsobuje suché ústa a zlý dych. Navyše, ak máte tendenciu spať s otvorenými ústami alebo chrápete, budú sa vaše ústa vysúšať ešte rýchlejšie. Sucho v ústach môže byť spôsobené aj ako vedľajší účinok niektorých liekov.
- Kazy – Niekto nie je nadšený, keď zistí, že má kaz. Kazy sú spôsobené nepriateľskými baktériami, najmä kmeňom Streptococcus mutans. Tieto baktérie vytvárajú organické kyseliny (kyselinu mliečnu, kyselinu propiónovú, kyselinu valérovú) ako odpad, keď v ústach trávia cukry, ktoré jete. Kysliny pomaly rozkladajú sklovinu, čo vedie k bolestivým kazom. Hneď, ako je na zubnej sklovine vrstva kyseliny, môže sa „prehrýzť“ do vrstvy dentínu, ktorý je oveľa mäkší a nakoniec zničiť celý zub. Orálne probiotiká účinne bojujú proti zlým baktériám a zabraňujú tak vzniku zubného kazu.
- Citlivosť zubov – Ak kyseliny zničila cementovú vrstvu, ktorá chránila zubné krčky a zubné korene, vzniká citlivosť zubov. Dobré baktérie kmeňa S. salivarius, ktoré sa nachádzajú v ústnych probiotikách, prirodzene ničia baktérie S. mutans, a tak pomáhajú predchádzať citlivosti zubov.
- Biofilm a plak – Biofilm a plak sú tým, čo tvorí páchnuci bordel, ktorý sa tvorí na ďasnách, jazyku a zuboch. Biofilm dráždi ďasná, a ak sa pravidelne nenarúša a neodstraňuje, stvrdne na kameň. Plak môže rozvinúť ochorenie ďasien (konkrétne zápal ďasien), a ak sa nelieči, prechádza do paradentózy. S. salivarius v orálnych probiotikách pomáha rozpustiť a uvoľniť lepkavý dextrán, ktorú udržuje plak neporušený.
- Čapy na mandliach (tonsil stones, tonsilloliths) – Čapy na mandliach sú spôsobené hromadením baktérií, nečistôt, zvyškov jedla, ktoré uviaznu v záhyboch na mandliach a v ich okolí. Nečistoty môžu obsahovať aj hlien, ktorý stiekol z nosa na mandle, tam sa usadil a začal sa rozkladať. Hrudky majú žltú až hnedú farbu, sú mäkké a odporne páchnu, čím spôsobujú naozaj nepríjemný dych. Ich existencia je spájaná so zväčšenými mandľami, záhybmi na mandliach (hlavne pri častých angínach) alebo aktivitou baktérií v ústach. Táto teória hovorí: mandľové čapy sú vytvárané z materiálu, ktorý produkujú baktérie na jazyku. Tento materiál steká z jazyka a pri prehĺtaní sa dostáva do záhybov v hrdle a na mandle. Tu sa z neho vytvárajú menšie hrudky a tie sa ďalej zlepujú do väčších. Hrudky sú tu dobre ukryté a pôsobením baktérií sa môžu ďalej rozkladať. Orálne probiotiká, ktoré treba cmúľať, účinne bojujú hrudkami na mandliach, pretože účinkujú priamo v postihnutej oblasti.
- Ušné infekcie – Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, ušné infekcie najčastejšie nevznikajú z vonkajšej strany ucha. V skutočnosti sú spôsobené usadzovaním baktérií, ktoré cestujú z hrdla do stredného ucha cez Eustachovu trubicu. Orálne probiotiká vytvárajú bariéru proti invázii zlých baktérií, ktoré spôsobujú nepríjemné ušné infekcie.
Ako si vybrať orálne probiotiká?
Pri čítaní etikiet ústnych probiotík (a nielen ich) sa naučte sa byť nároční. Aké sladidlo bolo použité? Aké typy ochucovadiel boli do probiotík pridávané? Aké obsahujú kmene baktérií a v akom množstve? Ako sa podávajú? Prehĺtanie tabliet nebude robiť toľko pre ústnu ekológiu, ako nechať ich rozpustiť v ústach.
U nás sú bežne dostupné BioGaia ProDentis. Zo zahraničných mám vyskúšané Life Extnesion Advanced Oral Hygiene, Twinlab Triple Action Oral Health Dots a OralBiotic NOW, ktoré som objednávala na iherb. Uvedené orálne probiotiká sú v pomere cena a výkon fajn, výber je na vás.
Ako užívať orálne probiotiká?
Ak výrobca neodporúča inak, najlepšie je cmúľať 2 krát denne hneď po vyčistený zubov.
Komu sú určené orálne probiotiká?
Orálne probiotiká sú najjednoduchší spôsob, ako u detí naštartovať starostlivosť o zdravie ústnej dutiny. Orálne probiotiká sú určené všetkým, ktorí chcú mať zdravé ústa a zuby. Najmä osoby, ktoré sa snažia všemožne zvládnuť problémy v ústnej dutie a nedarí sa im, by mali orálne probiotiká určite vyskúšať.
Výborne napísaný článok. Odporúčam prečítať všetkým, ktorý si cenia vlastné zuby a chcú ich mať čo najdlhšie :D