Jeden z ôsmych dospelých trpí citlivými zubami, pričom ženy až 1,8 krát častejšie ako muži. Citlivosť zubov je liečiteľná. Prečítajte si, aké sú symptómy, príčiny a riešenie citlivosti zubov.
Symptómy citlivých zubov
Bolesť je ostrá a náhla, v reakcii na vonkajšie podnety. Najbežnejší spúšťač je studené (až 75% ľudí pociťuje bolesť pri použití studeného stimulu). Iné typy podnetov môžu tiež vyvolať bolesti hypersenzitivity dentínu, vrátane:
- teplé a studené nápoje a potraviny alebo studený vzduch,
- čistenie zubov,
- kyseliny, napríklad potravinové, žalúdočné, kyseliny na leptanie pri zubnom ošetrení.
Početnosť a závažnosť, s akou sa vyskytuje bolesť, je individuálna.
Príčiny citlivých zubov
Citlivé zuby sú zvyčajne výsledkom opotrebovanej zubnej skloviny alebo odhalených krčkov. Niekedy je zubné nepohodlie spôsobené inými faktormi, ako sú opotrebované plomby, kazy, prasknutý alebo odštiepený zub, alebo ako vedľajší účinok zubného zákroku, ako je napríklad bielenie.
Pred začatím liečby, je vždy dôležité najprv určiť presnú príčinu citlivých zubov. Iba tak je možné nájsť správne a efektívne riešenie.
Riešenie citlivých zubov
Zubná pasta a ústne vody určené pre citlivé zuby – Niektoré značky zubných pást a ústnych vôd na trhu, sú navrhnuté tak, aby pomohli ľuďom s citlivými zubami. Obsahujú účinnú látku s názvom dusičnan draselný, ktorý pomáha blokovať drobné kanáliky v dentíne. Nepomôžu každému, ale odborníci sa zhodujú, že je to zvyčajne to najlepšie miesto, kde začať.
Zmena techniky čistenia zubov – Ak si zuby drhnete energickými pohybmi hore dole tvrdou zubnou kefkou a vysoko abrazívnou zubnou pastou celé dve minúty, vašim citlivým zubom nerobíte žiadnu láskavosť. Drsné čistenie derie zubnú sklovinu a zvyšuje citlivosť zubov. Ak k tomu trpíte ustupujúci ďasnami a máte odhalené krčky, je to ešte nebezpečnejšie. Cement, ktorý je určený na ochranu koreňa zuba sa takýmto čistením zbrúsi rýchlejšie, než sklovina. Zmena techniky čistenia zubov je dôležitým krokom k ochrane citlivých zubov.
Vyhnite sa kyslým nápojom a potravinám – Červené víno, ovocné šťavy a kyslé potraviny ako sú pomaranče alebo kyslé uhorky ohrozujú zubnú sklovinu. Obmedzte tieto potraviny a nápoje, a pokúste sa vyčistiť si zuby asi 20 minút po ich jedle (nie skôr, alebo čistenie zubov hneď po jedle môže poškodiť váš zubnú sklovinu). Zubom neprospievajú ani nápoje sýtené oxidom uhličitým.
Opýtajte sa svojho zubného lekára na ochranný náter – Ak vám na zníženie citlivosti neúčinkuje špeciálna zubná pasta, poraďte sa so svojím zubárom o možnosti aplikovať ochranný znecitlivejúci náter na citlivé zuby. Ochranný lak účinkuje od niekoľkých mesiacov až do niekoľkých rokov, v závislosti od použitého materiálu. Po uplynutí účinnosti treba nános zopakovať.
Neškrípte zubami – Škrípanie zubami (bruxizmus) poškodzuje zubnú sklovinu a spôsobuje citlivosť zubov. Veľa ľudí si ani neuvedomuje, že škrípe zubami, pretože to robia počas spánku alebo vo fázach extrémnej koncentrácie. Nevysvetliteľná bolesť čeľuste alebo hlavy môže dôkazom neuvedomelého škrípania zubov. Ak počas spánku škrípte zubami, skúste špeciálnu zubnú dlahu a zmenu polohy pri spánku. Ak v priebehu dňa zistíte, že škrípte zubami alebo ich zatínate, vedome trénujte oddych pre čeľusť so zubami mierne od seba.
Rekonštrukcia ustupujúcich ďasien – Ak máte odhalené krčky alebo korene zubov v dôsledku ustupujúcich ďasien, spôsobených ochorením ďasien alebo nesprávnym čistením zubov, je možné situáciu riešiť pomocou tkanivových štepov.
Výplň koreňových kanálikov – Ak vám citlivé zuby spôsobujú bolesti a žiadna liečba nie je účinná, zubár môže odporúčať vyplnenie koreňového kanálika.
mne pomohla zubna pasta odporucana notinom – mediblanc sensi relief a do dvoch týždňov sa citlivosť zmiernila :)